Zawód: krawiec

Zawód krawca polega głównie na szyciu ubrań, a także na projektowaniu odzieży i wykrajaniu kawałków tkanin do jej sporządzania. Od takiej osoby wymaga się dużej precyzji i staranności ponieważ najmniejsza różnica może spowodować, że tkanina będzie układać się w niewłaściwy sposób lub elementy wykroju przy zszywaniu nie będą do siebie pasować. Krawiec musi mieć dużą wiedzę o właściwościach używanych materiałów oraz o technikach szycia, bowiem narzędzia i sposób szycia muszą być starannie dobrane do tkanin, tak aby ich nie zniszczyć. [patrz też: budowa maszyny do szycia, rodzaje szwów krawieckich, hafcik ]

Przed przyjęciem zlecenia, krawiec musi omówić z klientem projekt, a następnie ustalić wymiary, stworzyć formę, wyciąć na jej podstawie poszczególne elementy stroju z materiału, uszyć, czasem dokonać poprawek po przymiarce, wykończyć oraz przygotować strój do bezpośredniego użytku. Krawiec może pracować samodzielnie, a także w grupie w małych lub dużych zakładach. Ci drudzy wykonują w poszczególnych działach przydzielone im zadania: kto inny kroi materiał, szyje go, wykańcza i przygotowuje do użytku. Zawód ten nie należy do niebezpiecznych czy szkodliwych ale łatwo w nim o skaleczenie, a od siedzenia i wykonywania schematycznych czynności boli kręgosłup. W dużych halach produkcyjnych występuje również silny hałas.

Profesja ostatnimi czasy straciła na popularności, głównie z powodu wyparcia samodzielnych krawców przez firmy odzieżowe produkujące masowe ubrania. Dzisiaj pracownie krawieckie są odwiedzane prawie wyłącznie w celu naniesienia poprawek na już zakupione ubrania. I chyba mało osób zdaje sobie sprawę, że koszt zakupu gotowej sukni czy garnituru z dobrego materiału jest porównywalny z odzieżą stworzoną na miarę w zakładach usługowych. Spadek popytu na usługi krawieckie spowodował, że wiele osób musiało się przekwalifikować. W branży pozostali jedynie prawdziwi pasjonaci specjalizujący się w tworzeniu konkretnego typu strojów np. luksusowych garniturów, sukien ślubnych czy kostiumów historycznych.

Również zarobki krawca zmusiły wiele osób do zmiany branży. Na stałą pensję mogą liczyć jedynie pracownicy dużych zakładów produkcyjnych, samodzielny krawiec otrzymuje zapłatę uzależnioną od ilości wykonanych zleceń. Średnio jest to ok. 1300 zł brutto.

Powiązane tematy z artykułem: budowa maszyny do szycia hafcik rodzaje szwów krawieckich