Wszystko o maszynie do szycia

Większość maszyn ma 18 różnych ściegów do szycia oraz jeden do obrzucania dziurek. W codziennym szyciu używa się z reguły tylko dwóch: ściegu prostego (do zszywania) oraz ściegu zygzakowego (do obrzucania). Czasem przydaje się również tzw. trójskoczek, świetny do cerowania rozdartych ubrań.

Do szycia z tkanin elastycznych przydatne będą również ściegi, takie jak:
– ścieg trykotowy – do podwijania,
– ścieg overlockowy, który równocześnie zszywa i obrębia tkaninę,
– super elastyczny ścieg, który oprócz tego, że równocześnie zszywa i obrębia tkaninę, jest bardzo elastyczny i wytrzymały,
– ścieg super overlockowy – również równocześnie zszywa i obrębia tkaninę, ale szyje się nim wolniej niż innymi elastycznymi, a też wygląda ładnie. [przypisy: silvercrest maszyna, haftowanie dla początkujących, dyżury aptek gryfino ]

Każda maszyna ma funkcję szycia do przodu i do tyłu oraz nawijanie nitki na szpulkę. Modele różnią się jedynie sposobem obrzucania dziurek, które dzielimy na  skokowe, półautomatyczne i automatyczne. Dla wielu osób najwygodniejszy jest sposób automatyczny – guzik wsadzamy do stopki i maszyna automatycznie wykonuje całą dziurkę. Ten sposób ma jednak pewną wadę – nie można za jego pomocą wykonać bardzo długich dziurek (koniecznych, gdy np. wybierzemy duże, ozdobne guziki), gdyż stopka ma określony maksymalny rozmiar guzika. W sposobie skokowym to szyjący decyduje, kiedy przejść do następnego etapu dziurki – w związku z tym ciężko jest uzyskać identyczną długośc dziurek. W półautomatycznym z kolei, maszyna wykonuje połowę dziurki i można regulować jej długość.

Przy wyborze maszyny warto także zwrócić uwagę na wielkość ramienia. Jeśli będzie zbyt masywne to możemy mieć problem z podwijaniem rękawów.

Lepsze modele maszyn posiadaja dodatkowe funkcje i akcesoria, ułatwiające szycie, do których należą m.in.:
– automatyczne nawlekanie nitki na igłę,
– automatyczne przyszywanie guzików,
– regulacja docisku stopki,
– stopka do wszywania zamka krytego,
– stopka do wszywania zamka zwykłego,
– ilość szpulek do nawijania nici .

Maszynę z podstawowymi funkcjami można kupić za 400-500zł. Lepsze modele kosztują od ok. 1200 w górę.

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek gryfino haftowanie dla początkujących silvercrest maszyna