Rodzaje ściegów

W zalezności od tego, co chcemy uszyć, warto zastanowić się, który ścieg będzie najlepszy. Jego wybór uzależnic należy od doboru materiału.

1. Ścieg prosty – używany do szycia szwów przy materiałach tkanych, a także gdy chcemy zastosować marszczenia, fastrygowanie, wszywanie zamków błyskawicznych, wąskich zakładek ozdobnych, brzegów zawijanych i obrzucania podwójnego. Do takich rzeczy idealnie nadaje się maszyna do szycia Elna 240eX, która ma możliwość regulacji długości ściegu od 0 do 4 mm oraz szerokości od 0 do 5 mm. [przypisy: silvercrest maszyna, haftowanie dla początkujących, dyżury aptek gryfino ]

2. Ścieg zygzak – najbardziej przydatny ścieg, gdy chcemy wykończyć nieobrębione brzegi, naszyć aplikacje ściegiem haftującym, przyszyć guziki, itp. Istnieje wiele ściegów zygzakowych o różnych szerokościach i długościach. Maszyny do szycia posiadają zakres regulacji szerokości zygzaka do 5mm.

3. Trójskok, czyli potrójny zygzak – stosowany do wykańczania nieobrębionych brzegów szwów lub przy zszywaniu tkanin rozdartch. Dzięki takiemu szyciu ścieg jest gładszy niż przy zwykłym ściegu zygzakowym.

4. Elastyczny ścieg kryty – używany zarówno do tkanin dzianych jak i tkanych. Ścieg ten, jako pierwsza, wprowadziła w 1952 roku firma Elna.

5.Ścieg muszelkowy – najładniejszy sposób wykończenia brzegów, stosowany przy wykończeniu w damskiej bieliźnie i na tkaninach trykotowych.

6. Ścieg gumkowy – służy do przyszywania gumki bezpośrednio do tkaniny, bez konieczności wykonywania pod nią tunelu.

8. Wiązanie szwem – stosowane przy zszywaniu tkanin „brzeg do brzegu”.

9. Ścieg potrójny prosty – mocny wytrzymały ścieg, wykorzystywany m.in. do wzmocnienia ściegów w kroku i pachach ubrań lub do plecaków. Zalecany przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy osiągnąć jednocześnie elastyczność i wytrzymałość.

10. Ścieg ekstra elastyczny – używany do szycia stroji pływackich oraz rozciągliwych welurów. Jest najbardziej elastyczny i wytrzymały.

11. Ściegi ozdobne – taki ścieg najlepiej jest wybrać gdy chcemy dodać jakiś akcent ozdobny, przykładem może być ornament muszelkowy, który używany jest w celu ładnego obszywania brzegów kołnierzy, kieszeni oraz obrusików

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek gryfino haftowanie dla początkujących silvercrest maszyna