Rodzaje maszyn do szycia

Kiedy już zdecydujemy się na naukę szycia, musimy podjąć poważną decyzję, a mianowicie jaki model kupić. Wystarczy zajrzeć do pierwszego lepszego sklepu z maszynami do szycia żeby przekonać się, że jest ich naprawdę szeroki wybór. My musimy zdecydować się na maszynę do użytku domowego, gdyż te do użytku przemysłowego są przeznaczone zwykle do wykonywania jednego rodzaju ściegu i szyją ze znacznie szybszą prędkością. [podobne: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi ]

Maszyny domowe to idealne maszyny dla osób początkujących. Zwykle są przenośne i łatwe w obsłudze. Posiadają podstawowe funkcje szycia, również szycia ozdobnego. Coraz więcej modeli posiada rozbudowane funkcje szycia i jest sterowanych komputerowo.

Zanim zdecydujemy się na konkretną markę maszyny, warto wiedzieć, że istnieją maszyny:

– mechaniczne, które wymagają ręcznego ustawienia rodzaju ściegu, długości ściegu itd. Posiadają od kilku do kilkudziesięciu podstawowych ściegów, w tym również ściegi ozdobne. Maszyny te są idealne dla osób początkujących. Niewątpliwie ich zaletą jest cena – maszynę taką możemy kupić już od 300 zł.

– komputerowe, które ustawiamy komputerowo – zamiast pokręteł mamy przyciski i wyświetlacz. Maszyna ta posiada wiele rozbudowanych funkcji.

– specjalne – np. maszyny do filcowania.

Istotną kwestią jest rodzaj maszyny, które podzielone są w zależności od wykonywanych czynności.

– owerlock – wykonuje szew na krawędzi tkaniny w celu jej połączenia, wykończenia lub obszycia. Od innych maszyn różni się tym, że posiada specjalne chwytacze zamiast szpulek.

– stębnówka -prosta maszyna do szycia bez ściegu owerlockowego.

– hafciarka – umożliwia wykonanie dowolnego haftu na tkaninie. Są to maszyny komputerowe, zwykle bardzo rozbudowane.

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi