Patchwork

Patchwork – (patch – z ang. łata, work – z ang. praca) to technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą w całość geometrycznych kawałków różnych tkanin.

Technika patchworku wywodzi się z Anglii, gdzie ludzie w czasach biedy i niedostatku wykorzystywali fragmenty tkanin i tworzyli z nich ciepłe nakrycia lub elementy wystroju wnętrz. Z biegiem czasu również kobiety w Europie i w Ameryce zaczęły szyć narzuty i makaty ścienne – niektóre z nich zasługują na miano małych dzieł sztuki.

Dawniej patchwork wykonywany był ręcznie, obecnie dla ułatwienia pracy wykonywany jest oczywiście maszynowo. Wzory opierają się na prostych kształtach geometrycznych, takich jak kwadraty i trójkąty, gdyż takie najłatwiej zszywa na maszynie. [przypisy: silvercrest maszyna, haftowanie dla początkujących, dyżury aptek gryfino]

Patchwork składa się z kilku warstw, na które składają się:

– górna – warstwa dekoracyjna, złożona z kawałków tkanin tworzących wzór,
– wypełnienie – z reguły z poliestru, mające na celu ocieplenie oraz zwiększenie objętości i uwypuklenie motywów na fakturze tkanin,
– dolna – warstwa nadająca trwałość i gładkość.

Wszystkie warstwy łączone są ze sobą za pomocą pikowania, które wzmacnia i upiększa cały wyrób.

Patchwork w dzisiejszych czasach doceniany jest za praktyczne walory i dekoracyjną wartość. Dzięki różnobarwności oraz wielu wzorom i fakturom, można je łatwo dopasować do wystroju każdego wnętrza. Nadają one pomieszczeniom ciepłą nutę i wnoszą powiew staroświeckiej elegancji.

Tkaniny patchworkowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji, mogą być nawet prane w pralce automatycznej w temperaturze 30 – 40 st. C.

Powiązane tematy z artykułem: dyżury aptek gryfino haftowanie dla początkujących silvercrest maszyna