Dylatacja zachodzi w żywych komórkach miękiszowych kory, floemu, łyka, a u niektórych roślin drzewiastych nawet w komórkach epidermy. Temu typowi Wzrostu towarzyszy zazwyczaj podział komórek Ścianami promienistymi. Szczególnie uderzająco wzrost ten zaznacza się w pierwotnych promieniach rdzeniowych łyka. U lipy np. dochodzi wręcz do wytworzenia merystemu wtórnego, którego ko— mórki, dzieląc się ścianami promienistymi, odkładają w kierunxu stycznym na obie strony szeregi komórek miękiszowych. Skutkiem tego promieni...
Przed rozpoczęciem szycia na maszynie należy zapoznać się z elementami jej budowy aby zrozumieć, do czego służą. Poniżej wykaz podstawowych elementów wraz z wyjaśnieniami:
- wolne ramię (wysięg) – bardzo ważna część maszyny, która powstaje po zdjęciu przedłużki wysięgu. Dzięki temu można obszywać np. nogawki, mankiety.
- stolik - zwiększa powierzchnię szycia, przez co umożliwia dokładniejsze szycie większych płatów materiału.
- chwytacz – element maszyny do szycia, który znajduje siÄ™ pod pÅ‚ytkÄ… igÅ‚owÄ...
Maszyny do szycia pracują za pomocą mechanizmu posuwu materiały, który zależy od wybranego ściegu. Suw może odbywać się w kierunku równoległym lub prostopadłym do kierunku szycia. Niektóre rodzaje maszyn posiadają ruch poprzeczny igłą.
Maszyna do szycia działa dzięki specjalnemu napędowi, który w starszych modelach miał charakter nożny lub ręczny, obecnie jest automatyczny, a zasilany jest elektrycznie. Ścieg wykonywany jest za pomocą dwóch nitek przechodzących z góry i z dołu, łączących się węzłem w środku szwu,...