Maszyny szwalnicze

Maszyny szwalnicze dzielimy w zależności od ściegu jakim się posługuje bądź z uwagi na jej podstawowe funkcje.

Do maszyn podstawowych należą:

– stębnówki
– owerloki
– renderki (interloki, kapówki)
– podszywarki
– zyg-zaki

Maszyny specjalistyczne to:

– dziurkarki
– guzikarki
– ryglówki
– automaty szwalnicze
– maszyny imitujące ścieg ręczny, i wiele innych

Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy najczęściej kupowanych maszyn szwalniczych:

1. Stębnówka – podstawowa i najtańsza maszyna przemysłowa, którą wykorzystuje się do prostych przeszyć. Stębnówka, jak sama nazwa wskazuje, posiada tylko jeden rodzaj ściegu – ścieg stębnowy. W niektórych wersjach maszyny, modyfikacji ulegają kształt łoża oraz długość ramienia. Nowsze modele są wyposażone w dodatkowe igły oraz funkcje automatyczne, które zwiększają wydajność pracy. [podobne: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi ]

2. Owerlok – maszyna, która wykonuje ścieg owerlokowy, szczególnie polecana do materiałów elastycznych. Podczas szycia może wykorzystywać kilka nici, w zależności od modelu maszyny, od trzech do pięciu. Materiał obszyty w ten sposób jest zabezpieczony przed strzępieniem i posiada profesjonalny wygląd. Nowsze modele maszyny mogą być wyposażone w odsysanie odkrawanej tkaniny oraz funkcje automatyczne służące do nawlekania igieł i chwytaczy. Owerlok różni się od innych maszyn zwartą budową.

3. Renderka – (inna nazwa interlok lub kapówka) to maszyna drabinkowa (łańcuszkowa), najczęściej 3-igłowa z dolnym i górnym przeplotem. Używana jest głównie do konfekcjonowania wyrobów z dzianin. Rozróżnia się kilka podklas renderek, które w zależności od przeznaczenia mogą być używane do podwijania dołów, rozszywania szwów owerlokowych, doszywania gumy lub gumokoronki, lamowania, itp.

4. Dziurkarka odzieżowa – maszyna, która obszywa w materiale kształt dziurki. Dziurka może być wycinana przed lub po obszyciu przy pomocy noża. Kształt dziurki, jej wielkość oraz ścieg jakim zostanie wykończona jest uzależniony od modelu maszyny. Najbardziej popularne ściegi to stębnowy oraz łańcuszkowy. Maszyna może występować w wersjach w pełni zautomatyzowanych (sterowanych elektronicznie – CNC) jak i mechanicznych (sterowanych ręcznie).

5. Dziurkarka bieliźniana – charakteryzuje się lepszą współpracą z tkaninami lekkimi i średnimi. Dziurka jest zawsze najpierw obszywana a następnie wycinana przez nóż.
Maszyna występuje, podobnie jak dziurkarka odzieżowa, zarówno w wersjach w pełni zautomatyzowanych (sterowanych elektronicznie – CNC) jak i mechanicznych (sterowanych ręcznie).

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi