„kawiarenki szyciowe”

Ostatnimi czasy, do Polski, wkroczył popularny już zagranicą trend na kawiarenki szyciowe. Ich wysypu jeszcze nie ma, ale zainteresowanie rośnie.

Najwięcej tego typu kawiarenek jest w Anglii i w Niemczech. Ich założycieli łączy oczywiście miłość do mody. Na pomysł otwarcia takiego miejsca wpadły pochodząca ze Szwajcarii makijażystka Martena Duss oraz austriacka projektantka mody Sissi Holleis. Kawiarenka nie była jednak długotrwałą przygodą, panie zdecydowały zaangażować się w nowe projekty i w czerwcu 2012 zakończyły tę działalność.

Najwięcej kawiarenek szyciowych działa w Wielkiej Brytanii. W samej stolicy jest ich kilka, m.in. Sew Over It, którą założyła Lisa Comfort, absolwentka London College of Fashion oraz Homemade London, gdzie pracują znani projektanci oraz prowadzone są zajęcia o różnym stopniu zaawansowania. [podobne: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi]

Pierwsza polska kawiarenka szyciowa powstała 1 września 2010 roku w Łodzi pod nazwą Strima Atelier, która dla jej właściciela, sprzedawcy maszyn, jest świetnym narzędziem marketingowym. Wynajęcie maszyny do szycia na godzinę to koszt 10 zł, dla studentów oraz uczniów szkół odzieżowych 5 zł. Na zachętę również kawa gratis. Miejsce spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Odwiedzają ją osoby zarówno z doświadczeniem szyciowym, jak i te, które uczą się od podstaw.

27 stycznia 2012 podobne miejsce powstało w Poznaniu. Kawiarenka Nitka oferuje pyszną kawę i gorącą czekoladę, pomoc fachowej krawcowej oraz tkaniny ściągnięte ze Stanów Zjednoczonych. Warsztaty, skierowane są zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Nitka jest otwarta również dla mężczyzn. Podobnie jak w łódzkiej kawiarence, godzina pracy na maszynie wynosi 10 zł lub 30 zł za godzinę idywidualnej lekcji.

Szanse na kolejne kawiarnie szyciowe rosną. Kolejne lokale to kolejne odkryte talenty i dziesiątki nowych projektów odzieży.

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi