Jak kupować maszynę do szycia

Każdy kto zaczyna przygodę z krawiectwem musi zaopatrzyć się w maszynę do szycia.

Maszyna została wynaleziona w drugiej połowy XIX wieku przez Isaaca Singera. Do dziś powstają maszyny sygnowane jego nazwiskiem, a słynne singerowskie stoliki pod tak zwane stębnówki nożne – prototypy współczesnych maszyn – stały się symbolem stylu vintage.

Od tamtego czasu maszyny do szycia przeszły poważną rewolucję. Powstało mnóstwo modeli, które różni nie tylko liczba funkcji, ale też automatyzacja, dlatego decyzja o jej wyborze powinna być poprzedzona wnikliwym przestudiowaniem tematu.

Do wyboru mamy:  tradycyjną maszynę mechaniczną, elektroniczną albo najbardziej nowoczesną, czyli komputerową.

1. Maszyny mechaniczne – wciąż popularne, mimo komputeryzacji wielu innych domowych urządzeń. Od pierwowzoru różni je zastosowanie elektrycznego silnika, którego prędkość pracy jest regulowana dzięki nożnemu rozrusznikowi (regulatorowi). Dobieranie odpowiednich parametrów wybranego ściegu wykonuje się w takich maszynach manualnie. Maszyny mechaniczne dzielą się na takie, które mają płynną regulacje gęstości i szerokości szycia (wybiera się dowolny ścieg np.zyg-zak, oddzielnym pokrętłem/suwakiem ustawia żądaną szerokość i następnym pokrętłem/suwakiem dobiera odpowiadającą wymaganiom gęstość szycia) oraz takie, które mają skokową regulacje lub nie mają ich wcale (modele prostsze, tańsze).

2. Maszyny elektroniczne – są to modele, które posiadają specjalne elektroniczne przyciski dopasowujące ustawienia maszyny (np. szerokość, gęstość szycia) do wybranego ściegu lub funkcji szycia. Ustawienia można modyfikować w dopuszczalnym zakresie, maszyna nie przyjmie błędnych ustawień. Maszyny elektroniczne posiadają ekran LCD, który ułatwia obsługę. Umożliwiają również szycie większej liczby ściegów.

3. Maszyny komputerowe – właściwie niewiele różnią się od maszyn elektronicznych. Warto jednak wiedzieć, że umożliwiają zapisywanie własnych ustawień, a dzięki temu: łączenie funkcji i zapamiętywanie wzorów. Maszyny komputerowe mają też literki, co pozwala wyszywać alfabet. To najbardziej nowoczesne i niestety najdroższe modele. Nadają się dla najbardziej wymagających użytkowników.

Kupując maszynę do szycia, można zetknąć się z terminem „overlock”. To urządzenie służące głównie do zszywania elementów elastycznych tkanin i obrzucania ich, co zabezpieczania pruciu się. Nazwa pochodzi od rodzaju ściegu – overlock – służącego do obrębienia, wykańczania, obszywania materiałów.

Zobacz też: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi