Jak dobrać odpowiednią igłę do maszyny do szycia

Szycie, jak każda sztuka użytkowa, wymaga umiejętności i odpowiedniej wiedzy. Oczywiście nie wolno się zrażać, nawet jeśli o szyciu nie mamy zielonego pojęcia. Ale zanim złapiemy za nożyczki i materiał, warto dowiedzieć się wszystkiego o technice szycia i materiałach, jakie będą nam do tego niezbędne. Na początek o igłach.

Igła jest jedynym elementem maszyny do szycia, który bezpośrednio styka się z widocznym ściegiem. Aby wyszedł on idealny, musi być ona odpowiednio dobrana do rodzaju materiału. Jeśli zlekceważymy ten warunek to igła może ulec złamaniu, w najgorszym przypadku może nawet dojść do uszkodzenia maszyny . [patrz też: budowa maszyny do szycia, rodzaje szwów krawieckich, hafcik ]

Wśród igieł do maszyn domowych rozróżniamy igły standardowe, o okrągłym czubku typu R (eti 001, eti 002, eti 003, eti 004, eti 015, eti 027, eti 032) oraz igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym typu SES (SES – mała kulka). Odmiana ta występuje ponadto w dwóch wersjach (eti 007 i eti 008). Igły tego typu przeznaczone są przede wszystkim do pikowania i haftowania.

Do igieł niestandardowych  należy specjalna igła do haftowania nićmi metalicznymi z ekstremalnie powiększonym oczkiem na fantazyjną nić (eti 024, eti 028). Kolejnym rodzajem są igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem typu SUK (SUK – średnia kulka). W tej grupie znajdują się również igły do dzianin (eti 005) i do stretchu (eti 006, eti 016). Te ostatnie mają specjalną konstrukcję, dzięki której pracują bliżej chwytacza co zapobiega przepuszczaniu ściegów podczas szycia.

Kolejnym niestandardowym rodzajem igieł są igły z okrągłym, wysmukłym, ostro zakończonym czubkiem SPI, które świetnie nadają się do szycia gęstych tkanin, takich jak jedwab czy mikrofaza (eti 012, eti 017, eti 018, eti 034). Podobny czubek posiadają również igły do denimu (eti 009, eti 033, eti 035, eti 036). Z kolei do szycia skór używane są igły z ostrzem tnącym, typu LL (eti 010, eti 019, eti 020, eti 029, eti 037).

Gdy już zdecydujemy się na rodzaj igły, musimy wybrać jej grubość. Powinna być ona możliwie jak najmniejsza, szczególnie podczas szycia delikatnych dzianin, które są bardziej narażone na uszkodzenia. Oczywiście od grubości igły zależy wielkość oczka, przez które nitka powinna się swobodnie przesuwać. Po wybraniu igły, co jakiś czas, należy kontrolować jej czubek. Jeśli będzie on uszkodzony to możemy zniszczyć piękny i wartościowy materiał.

Powiązane tematy z artykułem: budowa maszyny do szycia hafcik rodzaje szwów krawieckich