Istotne parametry i funkcje maszyny do szycia

Maszyny do szycia pracują za pomocą mechanizmu posuwu materiały, który zależy od wybranego ściegu. Suw może odbywać się w kierunku równoległym lub prostopadłym do kierunku szycia. Niektóre rodzaje maszyn posiadają ruch poprzeczny igłą.

Maszyna do szycia działa dzięki specjalnemu napędowi, który w starszych modelach miał charakter nożny lub ręczny, obecnie jest automatyczny, a zasilany jest elektrycznie. Ścieg wykonywany jest za pomocą dwóch nitek przechodzących z góry i z dołu, łączących się węzłem w środku szwu, i w ten sposób zszywając jednocześnie tkaninę. [patrz też: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi ]

Obecne modele różnią się między sobą funkcjonalnością, ceną, jakością, oraz stylistyką wykonania. Przy zakupie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na długość okresu gwarancyjnego, który powinien wynosić co najmniej dwa lata. Dobra maszyna do szycia musi mieć prawidłowo oświetlone miejsce robocze, wykonywać kilka rodzajów ściegów, powinna być wygodna w użyciu i w miarę lekka. Warto również zwrócić uwagę na prędkość szycia i jej automatyzm, który jest istotny dla początkujących użytkowników, nie posiadających jeszcze dobrych umiejętności w zakresie szycia.

Najprostsze maszyny do szycia nie są dobre do grubych materiałów, takich jak jeans i nie posiadają owerloka, czyli nie mają możliwości obszywania szwów wewnętrznych. Nowsze modele mają możliwość autonawlekania nici, wszywania zamków i guzików oraz proste wybieranie wzorów ściegów, np. za pomocą elektronicznego wyświetlacza.

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi