Elementy budowy maszyny

Przed rozpoczęciem szycia na maszynie należy zapoznać się z elementami jej budowy aby zrozumieć, do czego służą. Poniżej wykaz podstawowych elementów wraz z wyjaśnieniami:

– wolne ramię (wysięg) – bardzo ważna część maszyny, która powstaje po zdjęciu przedłużki wysięgu. Dzięki temu można obszywać np. nogawki, mankiety.

– stolik – zwiększa powierzchnię szycia, przez co umożliwia dokładniejsze szycie większych płatów materiału.

– chwytacz – element maszyny do szycia, który znajduje się pod płytką igłową. Do wyboru są chwytacze wahadłowe lub chwytacze półrotacyjne i rotacyjne. Ten ostatni jest najwygodniejszy, poza tym sprawia, że maszyna nieco ciszej pracuje.

– naprężacz nici – znajduje się na górnej części obudowy, może być manualny (w modelach mechanicznych, niektórych elektronicznych) lub automatyczny (we współczesnych maszynach komputerowych i elektronicznych).

– oświetlenie – starsze modele posiadają oświetlenie tradycyjne, natomiast nowsze wyposażone są w diody LED lub halogeny.

– transporter – znajduje się na płytce ściegowej i składa się z ząbków, które po uruchomieniu służą do posuwu materiału podczas szycia. Im jest ich więcej, tym przesuwanie jest płynniejsze.

– pojemnik na akcesoria – bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu, niezbędne do obsługi akcesoria są zawsze pod ręką.

– szpulki – służą do nawijania nici. Jedną ze szpulek zakłada się na trzpieniu szpulacza, który znajduje się na górze obudowy, drugą w bębenku, który znajduje się w dolnej części obudowy. Pierwsze nawijanie nici często przysparza problemów, dlatego koniecznie trzeba posiłkować się instrukcją. Standardowo maszyny do szycia posiadają w zestawie 2-4 szpulki.

– stopki – to jeden z ważniejszych elementów każdej maszyny do szycia. Wyróżnia się stopki uniwersalne, które umożliwiają szycie każdym ściegiem, oraz stopki niestandardowe, np. stopkę do suwaków, która umożliwia wszywanie zamków, stopkę do obszywania dziurek, stopkę do podszywania czy stopkę do szycia ozdobnymi ściegami i stopkę do przyszywania guzików. Im więcej stopek w zestawie, tym bardziej funkcjonalna maszyna. Element ten można dokupić.

– igły – każdy początkujący krawiec powinien się zaopatrzyć w komplet igieł ponieważ zarówno maszyny z niższej, jak i z wyższej półki, mają tylko kilka sztuk uniwersalnych igieł, średniej grubości. Do niektórych modeli dołączona jest igła podwójna, która służy do szycia dwukolorowych wzorów.

– prowadnik – umożliwia szycie ściegiem krytym, który sprawia, że wkucia igły są niemal niewidoczne.

– podnośnik kolanowy – to specjalna dźwignia, która pozwala na podnoszenie i opuszczanie stopki za pomocą kolana.

– narzędzie krojcze, narzędzie do rozpruwania – przydatne elementy, które ułatwiają krojenie i szycie.

– szczoteczki do czyszczenia – przydatne akcesoria, które pomagają utrzymać maszynę w czystości.

– wkrętarki i śrubokręty – pomogą m.in. wkręcić lub wymienić żarówkę.

– walizka – istotna, w szczególności, jeśli nie trzymamy maszyny cały czas na stole. Dobrze żeby była wykonana ze sztywnego materiału.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest obudowa. Im więcej metalowych części, tym lepiej, bo maszyna będzie dłużej służyć.

Zobacz też: sciegi, rodzaje sciegow, ściegi

Powiązane tematy z artykułem: rodzaje sciegow sciegi ściegi